Odszkodowanie postojowe dla taksówkarzy.

Osoby prowadzące działalność taxi powinny mieć świadomość, iż w przypadku jakiejkolwiek kolizji drogowej, oprócz odszkodowania za pojazd należy im się również odszkodowanie postojowe dla taksówkarzy.

Czym jest odszkodowanie za postojowe taxi?

Aby wyliczyć ten rodzaj odszkodowania po wypadku należy na podstawie rodzaju szkody obliczyć okres przestoju pojazdu. Mamy 3 rodzaje szkód samochodowych:

  • szkoda częściowa – pojazd jest zdatny do pracy,
  • szkoda częściowa – nie można świadczyć usług ze względu na stan techniczny atua,
  • szkoda całkowita.

W zależności od rodzaju szkody okres przestoju będzie inny. W przypadku pierwszego wariantu przyjmuje się, że okres przestoju wynosi 3-5 dni. Tyle zazwyczaj trwa naprawa zarysowań czy delikatnych wgnieceń. Przy opcji drugiej, np. zbita lampa, zablokowane drzwi czy inne, poważniejsze uszkodzenia, okres przestoju jest liczony od dnia zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi do dnia całkowitego naprawienia pojazdu. W przypadku szkody całkowitej, a więc w momencie, kiedy naprawa pojazdu jest nieopłacalna lub niemożliwa, wówczas okres przestoju liczy się od daty zgłoszenia szkody do daty wypłaty odszkodowania po wypadku.

Jak należy policzyć odszkodowanie postojowe dla taksówkarzy?

Pierwszym krokiem było ustalenie okresu przestoju. Następnie należy obliczyć dzienną stawkę za pomocą raportu z kasy fiskalnej za ostatnie 3 miesiące pracy. Biorąc te dane trzeba określić średni, dzienny zarobek wraz z kosztami jego uzyskania.

Zawieszona działalność – uzyskaj pomoc – Elbląg i okolice

Może się zdarzyć, że poszkodowany przedsiębiorca nie świadczył usług w okresie poprzedzającym trzy miesiące przed wypadkiem. Dłuższy urlop, zwolnienie lekarskie czy zawieszenie działalności wpłyną niekorzystnie na wyliczenia. Odszkodowanie postojowe dla taksówkarzy byłoby wówczas zaniżone. Kancelariaciti.pl w Elblągu zajmuje się obsługą osób prowadzących działalność taxi. Przejmuje wszelkie formalności wobec ubezpieczyciela, a także w razie konieczności reprezentuje poszkodowanego w sądzie.