Kiedy przysługuje mi pojazd zastępczy?

Awaria lub wypadek może spowodować unieruchomienie naszego samochodu. Warto więc wiedzieć, kiedy przysługuje mi pojazd zastępczy oraz na co zwrócić uwagę w trakcie likwidacji tego typu szkody w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych.

Samochód zastępczy z OC sprawcy.

Jeżeli braliśmy udział w kolizji drogowej, a wypadek nie został spowodowany przez nas, to przysługuje nam prawo do samochodu zastępczego z polisy OC sprawcy wypadku. Przed wynajęciem auta zastępczego powinno się złożyć odpowiednie oświadczenie, że mamy zamiar skorzystać z takiego rozwiązania, a także należy podkreślić, że pojazd jest nam niezbędny do realizacji codziennych potrzeb konsumpcyjnych, takich jak dojazd do pracy, dowożenie dzieci do szkoły czy organizacja rekreacji. Należy także pamiętać o obowiązku minimalizacji szkody. Klasa otrzymanego auta powinna odpowiadać klasie uszkodzonego pojazdu, a koszty najmu nie mogą znacząco przekraczać średnich cen w regionie. Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie zapewni nam samochodu zastępczego, możemy wynająć go na własny koszt, a następnie starać się o zwrot pieniędzy od ubezpieczyciela.

Gdzie po pomoc w uzyskaniu odszkodowania? Zgłoś się do kancelarii w Elblągu.

Jednak w takiej sytuacji lepiej zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej, która zapewni pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Przykładem takiej kancelarii jest kancelariaciti.pl z Elbląga. Firma świadczy bezgotówkowy najem auta zastępczego oraz zajmuje się formalnościami niezbędnymi do uzyskania pojazdu zastępczego.

Auto zastępcze z polisy AC.

Autocasco jest umową dobrowolną, a jej warunki określają strony ją zawierające. Jeśli posiadamy taką polisę, w której jasno jest określone, że przysługuje nam auto zastępcze, to otrzymamy je na warunkach określonych w OWU.

Pojazd zastępczy od dealera.

Firma, od której kupiliśmy auto zwykle zapewnia samochód zastępczy dopiero po przekroczeniu przez warsztat czasu przeznaczonego na naprawę. Otrzymamy pojazd zastępczy na kilka dnie. Jeśli awaria auta nastąpiła z winy właściciela, rzeczoznawca stwierdzi usterki, które są wynikiem niewłaściwej eksploatacji, stracimy ten przywilej.