Szkoda na taksówce a odszkodowanie za postojowe.

Osobom prowadzącym działalność taksówkarską w przypadku wypadku drogowego oprócz odszkodowania za pojazd należy się również tzw. odszkodowanie za utracone dochody taxi. Jest to nic innego jak rekompensata za przestój pojazdu, który służył działalności zarobkowej poszkodowanemu przedsiębiorcy.

Szkoda na taksówce a odszkodowanie za postojowe

Odszkodowanie za postojowe jest zależne od rodzaju szkody oraz okres przestoju pojazdu. W przypadku szkód samochodowych mamy do czynienia z 3 wariantami:

  • szkoda częściowa, jednak pojazd jest zdatny do pracy i jazdy,
  • szkoda częściowa, jednak zgodnie z przepisami kodeksu drogowego pojazd nie jest zdatny do jazdy,
  • szkoda całkowita.

Pierwsza opcja występuje wówczas, kiedy pojazd doznał jedynie kilku zadrapań lub delikatnego wgniecenia, jednak jest zdatny do jazdy. Wówczas okres przestoju pojazdu przyjmuje się na 3-5 dni, czyli tyle ile zazwyczaj trwa naprawa uszkodzonych elementów.
Druga opcja występuje wówczas, kiedy prawo zabrania dopuszczenia pojazdu do ruchu. Wówczas okres przestoju liczy się od daty zgłoszenia szkody do całkowitej naprawy samochodu.
Trzecia opcja występuje wówczas, kiedy naprawa pojazdu jest ekonomicznie nieopłacalna lub technologicznie niemożliwa. W takim przypadku okres przestoju należy liczyć od daty zgłoszenia szkody do dnia odszkodowania po wypadku z tytułu szkody całkowitej.

Utracone dochody taxi i sposób ich naliczenia

Utracone dochody taxi, czyli odszkodowanie za postojowe najlepiej jest policzyć za pomocą stawki dziennej. Tą z kolei najprościej jest wyliczyć drukując raport z kasy fiskalnej za ostatnie 3 miesiące działalności i na podstawie takiego dokumentu obliczyć zarobek dzienny wraz kosztem jego uzyskania.

Odszkodowanie po wypadku Elbląg – gdzie uzyskać pomoc

Niekiedy proste wyliczenia nie mają zastosowania. Tak się dzieje, kiedy poszkodowany taksówkarz przebywał na zwolnieniu lekarskim czy dłuższym urlopie lub działalność była przed wypadkiem zawieszona. Jeśli miała miejsce szkoda na taksówce, a odszkodowanie za postojowe nie pokryło rzeczywistej straty,  warto zwrócić się po pomoc w uzyskaniu należytej rekompensaty za utracone dochody taxi do specjalistycznej kancelarii odszkodowawczej w Elblągu. Na stronie http://kancelariaciti.pl/ dostępne są niezbędne informacje. Klienci kancelarii mogą liczyć na kompleksową i profesjonalną pomoc w szeroko pojętej likwidacji szkód po wypadku drogowym.